גלאוקומה טיפולהטיפול בגלאוקומה הוא על ידי הורדת הלחץ התוך עיני. הלחץ נוצר כתוצאה מאיזון בין ייצור נוזל לבין פינוי נוזל בתוך העין. בכל רגע נתון נוצר נוזל על ידי הגוף הציליארי בחלק האחורי יותר של העין, ומתנקז באיזור זווית הניקוז של העין, ב Trabecular Meshwork.

ישנן שלוש דרכים להורדת הלחץ התוך עיני:

טיפות להורדת לחץ

הטיפות יכולות להגביר את פינוי הנוזל מתוך העין או להפחית את ייצור הנוזל בגוף הציליארי. קו ראשון לטיפול בטיפות הוא בד״כ טיפות ממשפחת הפרוסטגלנדינים – טיפות בטוחות מאד לשימוש עם מיעוט יחסי של תופעות לוואי. הטיפות צפויות להוריד את הלחץ התוך עיני עד 30%. דוגמאות למשפחות אחרות של טיפות – חוסמי בטא, מעכבי האנזים אנהידראזה קרבונית, אלפא אגוניסטים, וישנן גם קבוצות חדשות של טיפות שאושרו לאחרונה לשימוש בחו״ל כגון מעכבי האנזים Rock ותרופות אחרות בפיתוח. במקרים מסוימים ניתן להשתמש גם בכדורים להורדת לחץ תוך עיני.

טיפול לייזר קר מסוג SLT

טיפול זה מכוון לאיזור ה- Trabecular Meshwork – זוית הניקוז של העין. קרני לייזר גורמות לשפעול של תאי דלקת שמגיעים לאיזור המטרה ו״מנקים״ את זוית הניקוז. באופן זה הניקוז בעין משתפר והלחץ התוך עיני יורד.

טיפול ניתוחי

הניתוחים השכיחים יותר הם ניתוח טראבקולקטומיה וניתוח השתלת מסתם על שם אחמד. בשני ניתוחים אלה נוצרת מערכת ניקוז חדשה שמורידה את הלחץ בעין. טיפולים חדשים יותר הם ניתוחים זעיר פולשניים או MIGS – Minimally Invasive Glaucoma Surgery. דוגמה לניתוח כזה היא השתלת מסתם זן – צינורית קטנה שמנקזת את הנוזל הנוצר בעין.


פרופ׳ מיכאל ויסבורד

רופא עיניים מנתח, מומחה גלאוקומה

Photos courtesy of Roger Baron - Wills Eye Hospital, Bill Romano - Wills Eye Hospital, US National Eye Institute

קידום: WixMonster

בנייה ועיצוב אתר וויקסר

EyeCU מרפאת עיניים

 

רחוב ראול ולנברג 20

קומה ראשונה A בניין

רמת החייל, תל-אביב

טלפון לקביעת תור 03-5299899

 

פקס 03-7571203

דוא״ל  DrWaisbourd@gmail.com

  • Facebook Social Icon
  • Twitter