מומחה ברפואת עיניים 
מומחה גלאוקומה

טיפול ניתוחי להורדת הלחץ התוך עיני

במקרים בהם לא ניתן להגיע ללחץ תוך עיני נמוך מספיק על ידי שימוש בטיפות עיניים ובלייזר, מומלץ טיפול ניתוחי. שני הניתוחים היעילים ביותר הינם טראבקולקטומיה (Trabeculectomy) והשתלת מסתם (Glaucoma Drainage Device Implantation).

 | ניתוחיםפרופ׳ מיכאל ויסבורד מומחה גלאוקומה

ניתוח טראבקולקטומיה (טראב)

ניתוח בו יוצרים דרך ניקוז חדשה המאפשרת לנוזל המצטבר בעין להתפנות ועל ידי כך  ירידה בלחץ התוך עיני. במהלך הניתוח נעשה פתח בדופן העין שמאפשר ניקוז של נוזל לאזור הנקרא ״בלב״ (bleb) – המצוי מתחת לעפעף העין. דרך הניקוז החדשה היא פנימית ואינה קשורה למערכת הדמעות שהיא מערכת חיצונית - כלומר הנוזל מתנקז בסופו של דבר לכלי הדם ולא אל פני העין.

במהלך הניתוח יוצאים פתח ניקוז בדופן העין המאפשר לנוזל תוך עיני להתנקז אל מחוץ לעין. החץ בתמונה מראה את מסלול הניקוז  דרך הפתח החדש שנוצא בדופן העין. (סרטון הסבר באנגלית על ניתוח טראבקולקטומיה)

Image courtesy: National Eye Institute

ניתוח השתלת מסתם

במקרים בהם הסיכון לכישלון של טראבקולקטומיה גבוה (כמו במקרים של צמיחת כלי דם לא תקינים על פני זווית הניקוז של העין), או במקרים בהם ניתוח אחד של טראבקולקטומיה נכשל – ניתן להוריד את הלחץ התוך עיני על ידי ניתוח השתלת מסתם. בניתוח זה מוכנסת צינורית קטנה לתוך העין, המנקזת את הנוזל התוך עיני ללוחית ניקוז המוצמדת אל הדופן החיצונית של העין. גם במקרה זה נוצרת מערכת ניקוז חדשה שמאפשרת הורדה של הלחץ התוך עיני.(קישור: סרטון הסבר באנגלית על ניתוח השתלת מסתם)

לייזר מסוג Diod CPC

הטיפול נועד להוריד את כמות הנוזל הנוצרת בתוך העין על ידי שימוש בקרני לייזר ונעשה בו שימוש בד״כ בעיניים עם חדות ראייה ירודה יחסית.

ניתוחים נוספים - השתלת צינורית זן Xen וניתוחים זעיר פולשניים

ניתוח קטרקט: במהלך ניתוח זה מבוצעת החלפת של העדשה התוך עינית שהופכת עכורה עם הזמן בעדשה מלאכותית שקופה וכתוצאה מכך שיפור בראייה. ניתוח זה בפני עצמו עשוי להוריד את הלחץ התוך עיני, ולעיתים הוא משולב בפרוצדורות נוספות להורדת הלחץ התוך עיני.

ניתוחים זעיר-פולשניים או MIGS - minimaly invasive glauocma surgery: דוגמה לניתוחים אלו הם ניתוח השתל זן (Xen) במהלכו מושתלת צינורית קטנה המנקזת את הנוזל מתוך העין ומורידה את הלחץ התוך עיני, וניתוח השתלת iStent - צינור זעיר המושתל בזווית, מגביר את ניקוז הנוזל מהעין ומוריד גם הוא את הלחץ התוך עיני. ניתוחים נוספים נמצאים כעת בשלבי פיתוח.

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם 

פרופ׳ מיכאל ויסבורד הינו רופא-חוקר מוביל בתחום הגלאוקומה בישראל, פרסם עד כה כ- 100 מאמרים מקצועיים, והשתתף בכנסים רפואיים רבים בארץ ובעולם. פרופ' ויסבורד הינו מנתח מומחה גלאוקומה מקבל במרפאתו הפרטית מטופלים עם גלאוקומה הפונים באופן פרטי או דרך חברות הביטוח הפרטיות או דרך כללית מושלם לטיפולי גלאוקומה בלבד.