top of page

לחיות עם גלאוקומה – טיפים שימושיים לחיי היומיום

באמצעות ניהול נכון ניתן להפחית משמעותית את השפעת מחלת הגלאוקומה על איכות החיים. בפוסט הזה, נסקור טיפים שונים למטופלים עם גלאוקומה.

 

1. הבינו מהי גלאוקומה


לפני שמתמקדים בטיפים לניהול חיי היומיום עם גלאוקומה, חשוב להבין מהי מחלת הגלאוקומה ומהן אפשרויות הטיפול. ניתן לקרוא בהרחבה על נושאים אלה בקישור הבא. בקצרה, גלאוקומה היא קבוצת מחלות המאופיינות בנזק לעצב הראיה, הנגרם בד״כ על ידי עליית לחץ תוך עיני מוגבר. הפגיעה בעצב עלולה לגרום לירידה בראיה ובמקרים חמורים אף לעיוורון. ישנם סוגים שונים של גלאוקומה, כולל גלאוקומה פתוחת זווית וגלאוקומה סגורת זווית, ולכל סוג של גלאוקומה סימפטומים וגישות טיפול מעט שונות.  


2. הקפידו על בדיקות עיניים שגרתיות

 

אחד הטיפים החשובים הוא הקפדה על בדיקות עיניים תקופתיות. חשוב להיבדק לפחות פעם אחת בשנה, ובמקרים מסוימים מדי 3-6 חודשים ואף בתדירות גבוהה יותר, בהתאם לחומרת המחלה וההמלצות של הרופא המטפל. בדיקות אלו מאפשרות מעקב אחרי הלחץ התוך עיני, הערכת עצב הראיה, והתאמה של תכנית טיפול לפי הצורך. חשוב לדווח על סימפטומים חריגים ותופעות לוואי לרופא המטפל.


3. הקפידו על טיפול כפי שהומלץ

 

הקפדה על הטיפול המומלץ חיונית לשליטה בגלאוקומה והאטת קצב התקדמות המחלה. הכוונה להקפדה על שימוש נכון כאשר שמים טיפות עיניים, הקפדה על שימוש קבוע במשך היום כפי שהומלץ על ידי הרופא המטפל, ובמידת הצורך ביצוע טיפולים נוספים כמו טיפולי לייזר – SLT  להורדת לחץ תוך עיני או יאג לייזר אירידוטומי לזווית צרה. במקרים מסוימים נדרש ניתוח להורדת לחץ תוך עיני כגון טראבקולקטומיה, השתלת מסתם או ניתוח זעיר פולשני Minimally Invasive Glaucoma Surgery MIGS. 

 

4. הכניסו שינויים באורח החיים

 

מספר שינויים באורח חיים עשויים לסייע לאנשים עם גלאוקומה לשמור על בריאות עיניהם ובריאותם הכללית:


   א. הימנעו מעישון: עישון עלול להגביר את הסיכון להתקדמות גלאוקומה. הפסקת העישון והימנעות מחשיפה לעשן משני יכולים להשפיע באופן חיובי על בריאות העין.

  

   ב. הקפידו על תזונה בריאה: תזונה מאוזנת עשירה בפירות, ירקות וחומצות שומן עשירות באומגה 3 עשויה לעזור לבריאות העין. מזונות המכילים חומרים נוגדי חמצון, כמו ירקות ירוקים, עשויים לסייע בהגנה מפני נזק חמצוני. לקריאה בהרחבה על גלאוקומה ותזונה היכנסו לקישור הבא.

  

   ג. פעילות גופנית קבועה: הקפדה על פעילות גופנית קבועה מסייעת לבריאות הכללית ועשויה לסייע גם לשליטה טובה יותר על הלחץ התוך עיני.

  

   ד. ניהול ושליטה על רמת המתח (סטרס): רמות מתח גבוהות עלולות להחמיר מחלות עיניות שונות, כולל גלאוקומה. שימוש בטכניקות מרגיעות כמו תרגולי נשימה, מדיטציה או יוגה / מיינדפולנס עשויים להפחית את המתח היומיומי.


5. הגנו על העין


   א. השתמשו במשקפי מגן: חשוב להקפיד על שימוש במשקפי מגן או משקפיים בכלל במהלך פעילות עם סיכון לפגיעה ישירה בעין, כמו ספורט או עבודות גינון. המלצה זו חשובה על אחת כמה וכמה עבור מטופלים עם עין יחידה תפקודית, ומטופלים לאחר ניתוחי גלאוקומה.

  

   ב. הגנו על העיניים מפני קרינת UV – משקפי שמש מסננות קרינה עשויות לסייע בהגנה על העיניים, במיוחד בחשיפה ממושכת לקרינת שמש מחוץ לבית.

 


6. העזרו ברשת תמיכה חברתית


חיים עם גלאוקומה עלולים להיות מאתגרים, במיוחד במקרים מתקדמים יותר של המחלה, ולכן רשת תמיכה חברתית טובה יכולה לסייע בהתמודדות עם המחלה:


   א. משפחה וחברים: שתפו  חוויות עם חברים ומשפחה, במיוחד אלו שיכולים להציע תמיכה רגשית ועזרה מעשית כשצריך.

  

   ב. קבוצות תמיכה: הצטרפות לקבוצת תמיכה (כמו קבוצות ברשתות החברתיות, או תמיכה מאיש מקצוע) יכולה לסייע להתמודדות עם המחלה.


לסיכום, חיים עם גלאוקומה מצריכים לעיתים ניהול אקטיבי של חיי היומיום. עם האסטרטגיות הנכונות והתמיכה הנכונה, ניתן לשמור במקרים רבים על בריאות העין ואיכות חיים טובה. הקפדה על בדיקות תקופתיות, הקפדה על תוכנית טיפול, אימוץ הרגלי חיים בריאים, הגנה על העיניים, וחיפוש אחר תמיכה במידת הצורך - כל אלו מסייעים לנווט בהצלחה בחיי היומיום עם גלאוקומה.
Comments


bottom of page